Är ni också löjligt förtjusta i kokos? Vi kan inte riktigt få nog och använder det till det mesta! Vår senaste favorit är Kung Markattas KRAV-märkta kokoschips som finns både som naturella och rostade.
Kung Markattas kokoschips består av ekologiska kokosnötter från Sri Lanka som efter skörd torkas och hyvlas i stora flagor. De naturella kokoschipsen har en mild kokossmak. Vi har valt att blanda i dessa i vår müsli och äta till yoghurten på morgonen. De är också riktigt goda att ha i en fruktsallad för att få lite extra crunch. De rostade chipsen har också en mild smak men med en lite nötigare ton. Dessa är ljuvliga att äta som snacks precis som de är!
Kokoschipsen kan du köpa i välsorterade livsmedelsbutiker.
Pris: ca 25 kr för 100 gram (priset kan variera i olika butiker)
Text och bild: Josefine Gran, redaktör
Hittar du inte Kung Markatta är Urtekrams kokoschips minst lika goda :-) Och vill man ha det som ett litet roligare snacks kan man rosta dem i lite kokosolja blandat med havssalt.