Det är en djungel där ute med att försöka lokalisera alla farliga kemikalier och att känna till allt som står på innehållsförteckningen. För att inte få i sig massa konstigt i kroppen redan vid tidigt ålder ville vi tipsa om naturliga nappflaskor. Företaget Ekokul säljer olika ekologiska produkter gjorda för det roliga barnlivet. Vi tänkte tips om deras nappflaskor från Lifefactory.
Vi har själva inte testat nappflaskorna eftersom nappflaskorna är riktade till barn. Men vi tipsar om att det finns ekologiska nappflaskor för barn från Ekokul.
Fördelar
- Nappflaskan är fri från bisphenol, ftalater och pvc.
- Flaskan är gjort på glas och kan återvinnas.
- Både flaska, hölje och napp kan göras rent i en diskmaskin.
Vi tycker
Även om vi själva inte har testa produkter finns det väldigt mycket bra saker med den, om man har ett barn som är latex-allergiker är denna produkt inte farligt för barnet. Flaskorna finns i många olika färger och är dessutom väldigt stilrena, det bästa är att alla standardflaskor på hemsidan passar denna flaska och behöver inte bytas ut.
Hemsida: ekokul.se
Pris: 175 kr
Av: Irena Aracic, redaktör