Den 24:e april är det miljövänliga dagen och Naturskyddsföreningen ordnar Sveriges största klädbytardag på mer än 50 platser i Sverige. Att skaffa begagnade kläder istället för att köpa nya är ett sätt att förnya sin garderob med minimal påverkan på både planeten och plånboken.
Naturskyddsföreningen har räknat ut att om varje svensk skulle ändra sina vanor och köpa begagnade plagg för 500 kr istället för nya för samma summa varje år skulle det motsvara koldioxidutsläppen från 125 000 bilar!
Man ska dock komma ihåg att den stora miljöpåverkan kläder har beror på hur ofta, och hur varmt man tvättar dem. Vädra istället för att tvätta och använd nya effektiva tvättmedel som klarar att tvätta i låga temperaturer, t.ex. Ariel Excel Gel.
På klädbytardagen kostar varje plagg 20 kr (pengarna går till Naturskyddsföreningen) och man kan även lämna in plagg som är hela, rena och tillräckligt fina för att någon ska villa ha dem. Kolla in Naturskyddsföreningens kalendarium för att hitta en klädbytaraktivitet nära dig.